Jak uspořádat technickou místnost

Technická místnost, i když může být často přehlížena, hraje společně s vybavenou koupelnou klíčovou roli ve správném fungování domácnosti. Je to prostor, kde se nachází všechny technické systémy, jako je kotel, domácí elektrárny a všechno, co má být skryto našim zrakům - nářadí, předměty pro každodenní úklid, špinavé prádlo, ale i sportovní vybavení nebo sezónní oblečení.

Mnoho lidí plánování technické místnosti podceňuje a ponechává na. A to už je mnohdy pozdě. Je proto zásadní věnovat jí dostatečnou pozornost v době, kdy plánujete rekonstrukci domu či bytu  

Koupelna a technická místnost

Možná si říkáte, proč právě my píšeme o technické místnosti nebo jak může souviset s koupelnovým nábytkem. Souvisí a hodně. Koupelna totiž v mnoha případech, zejména pokud bydlíte v bytě, supluje funkci technické místnosti. V koupelnách máme pračku, sušičku, koš na prádlo, složené věci na úklid a mnoho jiných předmětů, které by se spíše hodily do technické místnosti.

I v malé koupelně lze pohodlně uložit předměty pro údržbu domu. Čtěte v našem článku “jak zařídit malou koupelnu”.

Pokud ale máte prostor zařídit si samostatnou technickou místnosti, učiňte tak. Při plánování koupelny se tak můžete lépe soustředit na její design a na to, abyste se v ní cítili pohodlně

V tomto článku se proto zaměříme na důležité faktory při uspořádání technické místnosti v domě či bytě a jak ji, v případě nedostatku prostoru, skloubit s vaší vysněnou koupelnou. Budeme diskutovat o vhodné velikosti této místnosti, ideálním půdorysu a rozvržení, a také o nezbytném vybavení, které by zde mělo být. 

Jste připraveni se ponořit do světa technických místností a objevit způsoby, jak efektivně uspořádat tuto důležitou část vašeho domova? Tak začněme!

Velikost a rozvržení technické místnosti

Velikost technické místnosti ve vašem domě nebo bytě je klíčovým faktorem, který ovlivňuje její funkčnost a uspořádání. Proto byste měli brát v potaz hned několik faktorů. Pojďme si je rozebrat.

Místnost pro “nepořádek” nebo pračku?

V prvé řadě si musíte promyslet, k čemu vám vlastně bude technická místnost sloužit, protože může mít hned několik funkcí. Místo pro skladování nepořádku, místo pro praní prádla nebo pro umístění kotle a jiných systémů, které mají v domě či bytě nějakou funkci. Klidně zde také můžete mít vše.

Deska nad pračku se zásuvkami a umyvadlemNaše zákaznice Anna si do technické místnosti ve svém domě umístila sušičku s pračkou a k tomu praktickou desku nad pračku a přídavné zásuvky. Zbylou část využila pro regály a jiná skladovací zařízení. Podrobnosti o její koupelně se můžete dočíst v článku na blogu.

Rozměry a půdorys technické místnosti 

Ať už budete mít v místnosti cokoliv, nezapomeňte si vše dobře rozmyslet a naplánovat. Především velikost a půdorys místnosti a umístění v bytě či domě. Pamatujte, že nejideálnější bude, pokud ji umístíte co nejblíže koupelně. Kdo by se tahal s košem na prádlo přes celý dům nebo byt, že? 

A rozměry? Možností je opravdu hodně a záleží pouze na vašich preferencích a možnostech. Pokud se chystáte stavět dům a víte, že budete mít počítejte okolo 10  m2. V bytech takové možnosti nejsou. Pokud bude vaše technická místnost sloužit jen jako úložný prostor, pak si jistě vystačíte s menší plochou okolo 5 m2 .

Tedy závěrem: optimální velikost technické místnosti se pohybuje mezi 5 - 10 m2. Záleží však na vybavení (topení, ohřev, vody, pračka, rekuperace, sušička, dřez atd.)

Přístup a pohodlí 

Pokud bude technická místnost plnit hned několik funkcí, je dobré, abyste měli vše zorganizované. Místnost by měla být dostatečně prostorná, aby bylo možné se v ní snadno pohybovat. Pokud zde budete mít pračku se sušičkou, je třeba zvážit velikost zařízení a manipulační prostor. Např. kam umístíte skříň s košem na prádlo, kde bude pračka, kde budete skládat a žehlit prádlo. 

Jak praktické je mít pračku a sušičku v technické místnosti se přesvědčila naše zákaznice Anička, které jsme místnost vybavili deskou a zásuvkami. Mrkněte do našeho článku.

Manipulace a organizace

Pořádek je zásadní nejen v bytě či domě, ale i v technické místnosti. Lidé zde skladují velké množství předmětů a o to víc je důležité mít přehled. Proto doporučujeme oddělit skladovací prostory s regály, do nichž ukládáte nepotřebné či málo používané předměty, od pračky a sušičky. Pro uložení pracích prášků mimo dosah dětí se vám pak doplňkové skříně, jako jsou horní skříňky, police a pro manipulaci s prádlem např. deska nad pračku. 

Technická místnost s pračkou a sušičkouPračka se sušičkou a nábytkem na jedné straně, technická zařízení na straně druhé. Podobné rozvržení zvolila ve své koupelně i naše zákaznice Anna

Požadavky na technickou místnost

Pro správné fungování technické místnosti je důležité splnit určité požadavky, které zabezpečí bezpečnost, spolehlivost a její efektivitu. Zde jsou klíčové požadavky, které byste měli zvážit při plánování technické místnosti:

Elektrické přípojky

Zajistěte dostatečný počet elektrických přípojek pro všechna zařízení a hlavně zásuvky. Vždy se ale poraďte s příslušným odborníkem a nejlépe mu svěřte i samotnou realizaci elektrifikace technické místností. Vám tak zbyde čas na výběr nábytku či spotřebičů. 

Vodovodní přípojky 

Pokud budete mít v místnosti pračku, zajistěte její připojení na odpad a přísun vody. Nezapomeňte také na umyvadlo, které se vám v “kumbále” bude určitě hodit. Nejlepší bude, když ho budete mít hned někde vedle pračky. Díky tomu si vy a instalatéři ušetříte práci s rozvody a možnost mít umyvadlo po ruce při práci se špinavým prádlem se vždy hodí.

Odpovídající odvětrání

Pračka a sušička v technické místnosti je výhra, důležité ale také je, aby byla místnost dobře odvětrávána, zejména pokud zde budete sušit prádlo. Nezapomeňte také, že koupelnový nábytek je ze dřeva a i když je ten náš 100% vlhkuvzdorný, není 100% voděodolný. Proto větrejte!

Bezpečnostní opatření

Zvažte bezpečnostní opatření, která minimalizují riziko požáru, úniku plynu nebo jiných nebezpečí. Patří sem instalace detektorů kouře a plynu, hasicích přístrojů a vhodných uzamykatelných skříní pro nebezpečné látky.

technická místnost a její zařízení

Dostatečné osvětlení

Špatně vyžehlené prádlo nevypadá dobře, že? To se vám ale při nedostatečném osvětlení může klidně stát. Proto pokud budete v technické místnosti žehlit, případně vyvíjet jinou činnost, vyžadující dobré osvětlení, určitě jej nepodceňte. Zvažte instalaci světelných zdrojů odpovídajícího výkonu a jejich umístění tak, aby byla rovnoměrně rozložena v celém prostoru. U zmíněného umyvadla si můžete např. pověsit zrcadlo s osvětlením nebo rovnou galerku s dalším úložným prostorem. Nikdy nevíte, kdy se vám z technické místnosti stane druhá koupelna.

Vybavení technické místnosti

Vybavení a nábytek do technické místnosti je zcela závislé na konkrétních potřebách a preferencích každého v domácnosti. Hodně jsme toho už zmínili v předchozích řádcích, ale pokud už máte jasno v tom, jak velká bude technická místnost, k čemu vám bude sloužit, pak můžete přistoupit k plánování vybavení. 

Regály a úložné prostory

Určitě nezapomeňte na regály. Pro pořádek a organizaci jsou nejideálnějším řešením. Věci budete mít po ruce a přehledně srovnané. Regály můžete doplnit různými policemi nebo odkládacími deskami

Dřevěná police nad pračkuDřevěné police na stěně mohou být jak praktickým pomocníkem při praní, tak i výrazným a elegantím doplňkem. Inspirovat se může u naší zákaznice Terezy, která si k pračce pořídila naší doplňkovou polici v dřevodekoru. Nádherně ladí s černými prvky, že? 

Deska nad pračku 

Rozhodli jste se umístit pračku do technické místnosti? Zbývá ještě dořešit, kde budete skládat a třídit prádlo. Pro tyto účely doporučujeme pořídit desku nad pračku. Získáte praktický odkládací prostor, který můžete doplnit praktickými zásuvkami pod desku. Jednu z nich třeba s košem na prádlo. Vše kolem pračky tak budete mít na jednom místě.

Deska nad pračku v technické místnostiUž jste se s tím určitě setkali. Perete, ale nemáte kam odložit koš na prádlo či již vyprané a vysušené ručníky. Řešení se nabízí v podobě praktické desky nad pračku. Pokud zvolíte delší variantu, pohodlně si na ní odložíte zmíněný koš i čisté a srovnané prádlo. Doplňte ji dvěma zásuvkami a další úložný prostor je na světě.

Doplňkové skříňky

Asi se shodneme, že je lepší, aby byl prací prášek a jiné přípravky hezky schované. Už kvůli dětem. Proto doporučujeme vybavit technickou místnost doplňkovou skříní. Nejen, že získáte další úložný prostor, ale můžete ji zkombinovat s košem na prádlo nebo s přídavnými zásuvkami. 

Pokud jste omezeni prostorem, využijte místo nad pračkou, nebo jinou část horních partií stěny. Taková skříňka nad pračku je velice praktická, prací prostředky budete mít ihned po ruce a nemusíte se bát, že by vám v koupelně či technické místnosti ubraly na prostoru.

Technická místnost s pračkou, deskou a doplňkovou skříníMožností volby nábytku do technické místnosti je opravdu hodně. Nejčastěji se ale řídíme tím, jak velkou místnost máme a co v ní je. Pokud nám ale slouží jako místo pro pračku se sušičkou, určitě využijete horní skříně, do kterých schováte jak prací prášky, tak i jiné chemikálie, které by měly být skryty před dětmi. V inspiraci pro vás jsme zvolili horní doplňkovou skříň DOS SYD2 60 v dekoru D05 Oregon, ideální pro věci na pranní a doplňkovou skříň DOS SYO 35 v inidividuálním bareném provedení dle vzorníku RAL. 

Háčky a organizéry

Police, regály, doplňkové skříně, to už jsme prošli. Nyní přišel čas na doplňky, které i tak specifický prostor, jakým bezesporu technická místnost je, pomohou přizpůsobit vašim potřebám. K umyvadlu se vám budou hodit různé háčky na ručník, do zásuvek využijete pořadače, krabičky nebo jiné organizéry, které udrží ve vašich drobnostech pořádek.

Umyvadlo v technické místnosti

Práce v technické místnosti často zahrnuje manipulaci s čisticími prostředky, pracími prášky, nečistotami, oleji, chemikáliemi a jinými látkami. Proto pro vás bude fajn, pokud budete mít možnost si okamžitě umýt ruce. Nebudete tak muset sahat na kliky po celém domě/bytě, abyste ho ještě víc zašpinili. 

Při volbě umyvadla pro technickou místnost zvažte praktičnost, odolnost a snadnou údržbu. Existuje široká škála umyvadel, včetně dřezů z nerezové oceli, keramických dřezů nebo umyvadel s pracovní deskou, která vám v tomto ohledu výborně poslouží. Další výhodou je skutečnost, že můžete kdykoliv umyvadlo doplnit skříňkou, případně si set umyvadlové skříňky pořídit hned na začátku. 

Umyvadlová skříňka v technické místnosti s prakčouUmyvadlová skříňka může být velkým pomocníkem i v technické místnosti. Na umytí rukou při praní prádla, po manipulaci s čistícími prostředky nebo po práci na zahradě. Inspirujte se třeba praktickou skříňkou pod umyvadlo Q MAX SZZ2 105 v laku Antracit s umyvadlem Victory 105, kterou doplňuje deska nad pračku ve stejné úpravě a prostorná galerka AIR GA2OE 100.

Výlevka do technické místnosti? Jednoznačně!

Pro někoho zbytečné, někdo pro vylévání vody po vytření domácnosti používá WC, nejvhodnější je ale pro tyto potřeba výlevka. Nejenže si nebudete muset napouštět vodu do kýblů ve vaně či sprše, ale také udržíte vaše WC čisté.

Technická místnost závěrem

Rozhodli jste se, že v bytě či novém domě potřebujete technickou místnost? To je dobře. Určitě ale myslete na to, že je vše nutné důkladně naplánovat, protože správně uspořádaná technická místnost vám ulehčí spoustu času a energie.

Při zařizování technické místnosti nezapomeňte na vaši kreativitu a individualitu. Inspirujte se různými nápady a možnostmi, které vám pomohou vytvořit prostor, který bude nejen funkční, ale také esteticky příjemný. Zvolte vybavení a prvky, které nejlépe odpovídají vašim potřebám a přináší vám radost a uspokojení při práci v domácnosti. 

Správně uspořádaná a vybavená technická místnost v domě je investicí do vašeho komfortu, efektivity a bezpečnosti. Nezanedbávejte tedy důležitost správného plánování a uspořádání této místnosti, abyste mohli využít naplno její potenciál.

Máte-li jakékoli doplňující dotazy týkající technické místnosti, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám poradíme prostřednictvím emailové adresy info@drevojas.cz či telefonního čísla +420 461 653 937. Pokud před internetovou komunikací upřednostňujete osobní setkání, můžete nás navštívit v našem showroomu ve Svitavách. Rádi byste se dozvěděli více tipů ze světa koupelen? Navštivte náš blog, kde se například dozvíte, jak vybrat vhodné barvy do koupelny nebo jak začít s konfigurací koupelnového nábytku na míru. Jsme česká rodinná firma, která se specializuje na designové vybavení do koupelny již od roku 1993.

Článek pro vás napsal

Lukáš Víšek
Lukáš Víšek Specialista marketingu
Více článků od autora

Rád čtu a píšu články o nábytku. Mám rád historii a práci v online prostředí.

Instagram linkedin

 

Položky označené * jsou povinné

Máte dotaz? Napište nám.
Vyplňte níže uvedený formulář a my to zařídíme.

*
*
*

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.


Odesláním reakce na tento inzerát poskytujete správci své osobní údaje za účelem a po dobu realizace výběrového řízení. V souvislosti se zpracováním Vašich osobních údajů máte příslušná práva: (i) na přístup k osobním údajům, (ii) na opravu či doplnění nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (iii) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistíte-li, že byly zpracovávány protiprávně, (iv) na omezení zpracování osobních údajů ve zvláštních případech (v) na přenositelnost údajů a (vi) vznést námitku, po níž zpracování Vašich osobních údajů bude ukončeno, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad Vašimi zájmy nebo právy a svobodami zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků a (vii) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů. Další informace o zpracování údajů společností LMC s.r.o., IČO: 264 41 381, se sídlem Praha 7, Jankovcova 1569/2c, PSČ 170 00 poskytuje pověřenec pro ochranu osobních údajů Jan Svoboda, e-mail: Jan.Svoboda@lmc.eu, resp. jsou dostupné na https://www.lmc.eu/cs/zasady-ochrany-soukromi/.OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ

V souvislosti s novým nařízením EU 2016/679 o ochraně osobních údajů (GDPR) si Vás dovolujeme požádat o udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů.

Vyplněním formuláře s vaším dotazem udělujete souhlas se zařazením všech jeho osobních a jiných údajů v rámci tohoto formuláře, jakož i dalších údajů získaných při obchodním styku (dále jen „osobní údaje“) do databáze správce (dále také jako „správce“), tj. Dřevojas, v. d., se sídlem Pražská 50, Svitavy, 568 02, IČ:42193940, a s jejich zpracováním, a to i prostřednictvím správcem pověřených zpracovatelů (dále jako „zpracovatel“).

Osobní údaje budou zpracovávány k obchodním a marketingovým potřebám správce, včetně nabízení obchodu a služeb, jakož i zasílání obchodních sdělení mimo jiné prostřednictvím elektronických prostředků ve smyslu zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti.

Souhlas se poskytuje na dobu do odvolání souhlasu. Registrovaný bere na vědomí, že má práva dle ust. § 11 a § 21 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, tj. zejména že poskytnutí osobních údajů je dobrovolné a že má právo přístupu k osobním údajům. Každý subjekt údajů, který zjistí nebo se domnívá, že správce nebo zpracovatel provádí zpracování jeho osobních údajů, které je v rozporu s ochranou soukromého a osobního života subjektu údajů nebo v rozporu se zákonem, může a) požádat správce nebo zpracovatele o vysvětlení, b) požadovat, aby správce nebo zpracovatel odstranil takto vzniklý stav; zejména se může jednat o blokování, provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ

V souvislosti s novým nařízením EU 2016/679 o ochraně osobních údajů (GDPR) si Vás dovolujeme požádat o udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů.

Vyplněním formuláře s žádostí o katalog udělujete souhlas se zařazením všech jeho osobních a jiných údajů v rámci tohoto formuláře, jakož i dalších údajů získaných při obchodním styku (dále jen „osobní údaje“) do databáze správce (dále také jako „správce“), tj. Dřevojas, v. d., se sídlem Pražská 50, Svitavy, 568 02, IČ:42193940, a s jejich zpracováním, a to i prostřednictvím správcem pověřených zpracovatelů (dále jako „zpracovatel“).

Osobní údaje budou zpracovávány k obchodním a marketingovým potřebám správce, včetně nabízení obchodu a služeb, jakož i zasílání obchodních sdělení mimo jiné prostřednictvím elektronických prostředků ve smyslu zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti.

Souhlas se poskytuje na dobu do odvolání souhlasu. Registrovaný bere na vědomí, že má práva dle ust. § 11 a § 21 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, tj. zejména že poskytnutí osobních údajů je dobrovolné a že má právo přístupu k osobním údajům. Každý subjekt údajů, který zjistí nebo se domnívá, že správce nebo zpracovatel provádí zpracování jeho osobních údajů, které je v rozporu s ochranou soukromého a osobního života subjektu údajů nebo v rozporu se zákonem, může a) požádat správce nebo zpracovatele o vysvětlení, b) požadovat, aby správce nebo zpracovatel odstranil takto vzniklý stav; zejména se může jednat o blokování, provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.


Nový katalog doručíme
ZDARMA až k vám domů

Schválně se teď podívejte, že stojí opravdu za to.
Takový katalog prostě chcete mít doma vytištěný.

Pošlete mi ho zdarma
 

Originální design

 

Nábytek na míru

 

5 let záruka

Jsme (skoro) všude. Hledejte a najdete nás na:


Odesláním reakce na tento inzerát poskytujete správci své osobní údaje za účelem a po dobu realizace výběrového řízení. V souvislosti se zpracováním Vašich osobních údajů máte příslušná práva: (i) na přístup k osobním údajům, (ii) na opravu či doplnění nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (iii) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistíte-li, že byly zpracovávány protiprávně, (iv) na omezení zpracování osobních údajů ve zvláštních případech (v) na přenositelnost údajů a (vi) vznést námitku, po níž zpracování Vašich osobních údajů bude ukončeno, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad Vašimi zájmy nebo právy a svobodami zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků a (vii) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů. Další informace o zpracování údajů společností LMC s.r.o., IČO: 264 41 381, se sídlem Praha 7, Jankovcova 1569/2c, PSČ 170 00 poskytuje pověřenec pro ochranu osobních údajů Jan Svoboda, e-mail: Jan.Svoboda@lmc.eu, resp. jsou dostupné na https://www.lmc.eu/cs/zasady-ochrany-soukromi/.