Jak vybrat záchodové prkénko?

Sháníte záchodové prkénko a nevíte, kde začít? Mnoho zákazníků se při výběru prkénka na WC soustředí pouze na design. To ale nestačí. Správné záchodové prkénko musí být především kompatibilní s vaší toaletou. Aby vás při výběru nic nepřekvapilo, připravili jsme návod, jak WC prkénko změřit a následně vybrat to správné. Poradíme vám také, jaké speciální typy sedátek můžete na trhu sehnat. 

Jak změřit záchodové prkénko 

Obecně platí, že by se mělo záchodové prkénko kupovat současně s toaletou. V ideálním případě by pak záchodové prkénko mělo být od stejné značky a ze stejné řady jako klozet. Pokud již toaletu máte a sháníte prkénko samostatně, třeba protože se vám to staré rozbilo nebo není dostatečně komfortní, bude potřeba vzít do ruky metr. Nejlépe se vám bude pracovat s metrem svinovacím, pokud jej ale nemáte k dispozici, poslouží také metr skládací či krejčovský.

Přestože se může měření záchodu zdát jako zbytečnost, opak je pravdou. Naměřené hodnoty vám umožní vybrat takové prkénko, které bude na záchod perfektně sedět a zajistí vám potřebné pohodlí a bezpečnost. Pojďme si představit ta nejdůležitější čísla, ke kterým by vaše měření mělo směřovat.

  • A  rozteč (vzdálenost mezi otvory pro uchycení sedátka k záchodové míse)
  • B vnější šířka 
  • C vnější délka
  • D celková délka (od pantů až po okraj prkénka)
  • E – vnitřní šířka
  • F vnitřní délka
Jak změřit záchodové prkénko - výška, šířka
Rozměry záchodového prkénka

Náš tip: Chcete mít jistotu, že se v hodnotách během měření neztratíte a nedopustíte se žádné chyby? Vytvořte, nebo si stáhněte náš náčrt záchodového prkénka a zapisujte naměřené míry přímo do něj. 

Základní kritéria výběru prkénka na WC 

Nabídka záchodových prkének je v dnešní době opravdu široká. Liší se v rozměrech, materiálech, tvaru, designu, ale i mechanismu zavírání a samozřejmě ceně. Na dalších řádcích se zaměříme na veškerá kritéria, která byste při výběru měli zvážit. 

Velikost záchodového prkénka

Jak prkénko na záchod správně změřit už víte. Teď jen stačí naměřené hodnoty využít v praxi. Pamatujte přitom, že neexistuje žádné univerzálně sedící prkénko pro všechny toalety. Vždy je potřeba vybírat dle rozměrů konkrétního záchodu. Někteří zákazníci si dokonce pořizují záchodové prkénko na míru. 

Materiál WC prkénka

Kvalitní materiály představují základ každého funkčního produktu a ani záchodová prkénka nejsou výjimkou. Vzhledem k tomu, že bude WC prkénko používáno mnohokrát denně, vyplatí se investovat do odolných materiálů, které vám budou sloužit mnoho let. 

Jedním z nejčastěji využívaných materiálů je duroplast. Velkou výhodou tohoto materiálu je vysoká odolnost proti mechanickému poškození a barevná stálost. Kromě toho oceníte, že při dosednutí nestudí. Z duroplastu je vyrobeno i záchodové prkénko, které naleznete v nabídce Dřevojas. Mezi další materiály patřící do tzv. termoplastů řadíme polypropylen. Záchodová prkénka z polypropylenu taktéž při dosednutí nestudí a představují lákavý kompromis mezi cenou a kvalitou.

Setkat se můžete také s WC prkénky z masivního dřeva, za jejichž hlavní přednost lze považovat dlouhou životnost. Oblíbené jsou i modely z lakovaných MDF desek, které se nejčastěji využívají k výrobě záchodových prkének v dekoru dřeva nebo s motivy. Pokud se rozhodnete pořídit levné záchodové prkénko z obyčejného plastu, dejte si pozor na to, aby nebylo příliš tenké a lehké. V takovém případě by totiž mohlo hrozit jeho prasknutí.

Dřevojas záchodové prkénko hranaté
Záchodové prkénko MY 2 s toaletou Myjoys My 2

Materiál úchytů pro WC prkénka

Na materiál byste si měli dát pozor nejen u samotného prkénka, ale i dalších dílů. Panty neboli úchyty slouží k tomu, aby bylo WC prkénko pevně a spolehlivě připevněno ke klozetu. Setkat se můžete s plastovými, kovovými, nerezovými nebo třeba mosaznými panty. Zatímco nejlevnější WC prkénka bývají vybavena plastovými panty, duroplastová sedátka většinou disponují úchyty z kovu či nerezu. Pokud sháníte dřevěné sedátko, budou jej po designové stránce báječně doplňovat mosazné panty. 

Tvar sedátka na WC

Patříte mezi fanoušky minimalismu, kterým se více zamlouvají hranatá záchodová prkénka? Nebo upřednostňujete eleganci a sáhnete po kulatém prkénku? Rozhodnutí záleží jen na vašich preferencích a stylu, do kterého jste se rozhodli koupelnu či samostatný záchod ladit. V naší nabídce naleznete jak kulaté prkénko MY1, které je kompatibilní s toaletou Myjoys MY1, tak i hranaté prkénko MY2, které bude dokonale sedět na toaletu Myjoys MY2

Bílé prkénko na záchod s mechanismem soft close
Hranaté záchodové prkénko MY 2

Design záchodového prkénka

Velice individuální je také volba designu záchodového prkénka. Naprostou klasikou je WC prkénko v bílém provedení. To si oblíbíte pro jeho nadčasovost a fakt, že se hodí do všech koupelen. Dále jsou mezi zákazníky populární černá záchodová prkénka, která působí luxusně a originálně. Milovníci přírody a útulného prostředí pravděpodobně ocení dřevěné záchodové prkénko. Sehnat ale můžete i jiná barevná provedení, nebo si pořídit WC prkénko s motivem

Mechanismus zavírání WC prkénka

Podle toho, jakým způsobem funguje sklápění, rozlišujeme dva základní typy záchodových prkének. Prvním typem jsou sedátka s klasickým sklápěním. Výhodou těchto sedátek je nižší cena. Na druhou stranu ale musí být používána s určitou mírou opatrnosti, aby nedošlo k zničení prkénka, poškození záchodové mísy nebo úrazu. Obzvlášť velký pozor si dávejte při manipulaci s těžkým prkénkem (např. ze dřeva), které by škodu na míse mohlo způsobit snáz. Klasické sklápění není vhodné pro děti, jelikož při něm hrozí skřípnutí prstů. 

Oblíbenou alternativou jsou tzv. Soft Close záchodová prkénka, která jsou samosklápěcí. Skvělou volbou budou především pro ty z vás, které nebaví shýbat se při každém pokládání prkénka. Jejich hlavní výhodou je bezpečnostní mechanismus, který zajišťuje, že prkénko dosedá na keramickou mísu dostatečně pomalu, tiše a neponičí ji. Jak prkénko MY 1, tak i model MY 2 z naší nabídky disponují Soft Close mechanismem zavírání. 

Montáž WC sedátka

Zatímco pro některé je montáž prkénka naprostá hračka, jiní by se tomuto procesu nejradši vyhnuli nebo si jej alespoň usnadnili. A právě pro ty z vás máme skvělou zprávu. V našem sortimentu naleznete WC sedátko, které lze instalovat tzv. na jedno kliknutí. Můžete nám věřit, že to zvládne naprosto každý. Na one-click instalaci je navíc skvělé, že stejně tak, jako lze sedátko snadno namontovat, můžete kdykoli provést i jeho demontáž. To oceníte především při úklidu, který bude díky tomu o něco pohodlnější a důkladnější. 

Cena prkénka na záchod

Ať už vybíráme jakýkoli produkt, je pro nás důležitá cena. Na trhu se záchodovými prkénky naleznete modely za 100 Kč, 1 000 Kč, ale i 5 000 Kč a více. Cena se odvíjí především od druhu materiálu a speciálních funkcí.

V řádech nižších stovek korun naleznete taková záchodová prkénka s klasickým sklápěním, která se vyrábí z levného plastu a nemají příliš dlouhou životnost. Nelze však říci, že by pro žádný účel nemohla být dostačující.

Mezi WC sedátky, jejichž cena se pohybuje od 500 do 1 500 Kč, najdete o poznání kvalitnější kusy. V této cenové relaci se k výrobě nejčastěji využívá duroplast či polypropylen. Navíc zde najdete kromě WC prkének s obyčejným sklápěním i modely vybavené systémem Soft Close.

Pokud je váš budget na nákup záchodového prkénka 5 000 Kč, budete si moci dopřát vysoce kvalitní sedátka s pokročilými funkcemi. Pro extra náročné uživatele se vyrábí i luxusní WC prkénka, za které zaplatíte řádově 5 000 Kč až 15 000 Kč. O tom, co vše můžete od speciálních WC sedátek očekávat, se více dozvíte na dalších řádcích. 

Speciální WC sedátka 

Naprostá většina domácností si vystačí s klasickým záchodovým prkénkem z kvalitních materiálů, to ale neznamená, že si na své nemohou přijít i náročnější uživatelé se specifickými požadavky. Následující seznam vám přiblíží, jaká speciální sedátka lze na trhu sehnat a v jakých případech přijdou vhod. Připravte se však na to, že se jejich nákup pravděpodobně výrazně prodraží. 

Bidetové sedátko na WC

Zatímco v některých zemích jsou bidetová sedátka součástí každé běžné domácnosti, v České republice je tento typ sedátek teprve na vzestupu. Představují dobrou volbu, pokud nemáte v koupelně místo nazbyt, ale chcete si dopřát maximální pohodlí a hygienu

Bidetová sedátka na WC se postarají nejen o mytí a sušení vašich intimních partií, ale třeba i o masáž. Pro snadné ovládání bývá tento typ sedátek vybaven postranním mechanickým či dotykovým panelem. Pomocí něj si budete moci navolit například to, jak teplou vodu k umytí preferujete. 

Vyhřívané záchodové prkénko 

Vyhřívaná sedátka bývají často součástí elektronických bidetů. Už u materiálů jsme narazili na to, že některá prkénka po dosednutí studí více a jiná méně. Mezi běžnými sedátky dělá rozdíl hlavně druh materiálu. 

Pokud vám studící prkénko opravdu vadí, můžete na tento problém jednoduše vyzrát právě s vyhřívaným prkénkem na WC. Abyste mohli regulovat, jak moc bude hřát, opět využijete postranní ovládací panel. Důležité také je, aby bylo vyhřívané prkénko vybaveno ochranným systémem proti přehřátí.

Pozor! V žádném případě nedoporučujeme na WC používat bavlněné či jiné potahy. Předešli byste sice tomu, že vás bude prkénko při dosednutí studit, ale na druhou stranu se jedná o vysoce nehygienické a nepraktické řešení. 

Samočistící WC sedátko

Potrpíte si na čistotě a hygieně? Mezi moderními WC sedátky naleznete i modely, které jsou vybaveny speciální čistící jednotkou. Samočistící záchodová prkénka v praxi fungují tak, že se po každém použití otočí o 360° a během otočky se v čistící jednotce vydezinfikují. Díky tomuto mechanismu zabráníte nadměrnému přenosu bakterií, ať už toaletu využívá jakýkoli počet osob. 

WC prkénko s antibakteriální povrchovou úpravou

Čistoty není nikdy dost a na záchodě to platí dvojnásob. Pokud nechcete investovat do samočistících modelů, bude pro vás sedátko s antibakteriální úpravou sázka na jistotu. Naleznete ji jak u finančně nákladných elektronických modelů, tak i cenově dostupných sedátek. 

Dětské záchodové prkénko

Máte-li děti, jistě víte, jak je těžké naučit je chodit na záchod. Velkým pomocníkem přitom může být dětské sedátko, které se jednoduše nasadí na stávající prkénko a po použití opět odejme, nebo je součástí WC a v případě potřeby se sklopí jako klasický poklop na WC. Využijí ho jak děti, které se zatím bojí chodit na běžné WC, nebo ty, které to sice zvládají, ale zmenšený otvor sedátka je pro ně příjemnější. 

Sedátko na wc pro seniory a handicapované

Sedátka na WC, která jsou určena pro osoby v pokročilém věku nebo handicapované, se od běžných prkének liší tvarem, zpevněnými kovovými klouby nebo třeba vyvýšenou dosedací plochou. Cílem těchto speciálních prkének je zpříjemnit používání WC osobám se sníženou pohyblivostí. Pro tyto účely se často používají také madla k WC, která slouží jako pevná opora při vstávání ze záchodu. 

Co si přikoupit k záchodovému prkénku 

Přemýšlíte, co dalšího by se vám v koupelně či na WC mohlo hodit? Máme pro vás potřebnou dávku inspirace. Podívejte se, co dalšího by vás v nabídce Dřevojas mohlo zaujmout:

Pokud si s výběrem záchodového prkénka stále nevíte rady, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám poradíme prostřednictvím emailové adresy info@drevojas.cz nebo telefonicky na +420 461 653 937. Pro více tipů ze světa koupelen doporučujeme věnovat pozornost dalším článkům z poradny nebo blogu. Dozvíte se zde například, jak správně vybrat záchod. Jsme český výrobce koupelnového nábytku Dřevojas s tradicí již od roku 1993.

Článek pro vás napsal

Lukáš Víšek
Lukáš Víšek Specialista marketingu
Více článků od autora

Rád čtu a píšu články o nábytku. Mám rád historii a práci v online prostředí.

Instagram linkedin

 

Položky označené * jsou povinné

Máte dotaz? Napište nám.
Vyplňte níže uvedený formulář a my to zařídíme.

*
*
*

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.


Odesláním reakce na tento inzerát poskytujete správci své osobní údaje za účelem a po dobu realizace výběrového řízení. V souvislosti se zpracováním Vašich osobních údajů máte příslušná práva: (i) na přístup k osobním údajům, (ii) na opravu či doplnění nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (iii) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistíte-li, že byly zpracovávány protiprávně, (iv) na omezení zpracování osobních údajů ve zvláštních případech (v) na přenositelnost údajů a (vi) vznést námitku, po níž zpracování Vašich osobních údajů bude ukončeno, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad Vašimi zájmy nebo právy a svobodami zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků a (vii) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů. Další informace o zpracování údajů společností LMC s.r.o., IČO: 264 41 381, se sídlem Praha 7, Jankovcova 1569/2c, PSČ 170 00 poskytuje pověřenec pro ochranu osobních údajů Jan Svoboda, e-mail: Jan.Svoboda@lmc.eu, resp. jsou dostupné na https://www.lmc.eu/cs/zasady-ochrany-soukromi/.OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ

V souvislosti s novým nařízením EU 2016/679 o ochraně osobních údajů (GDPR) si Vás dovolujeme požádat o udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů.

Vyplněním formuláře s vaším dotazem udělujete souhlas se zařazením všech jeho osobních a jiných údajů v rámci tohoto formuláře, jakož i dalších údajů získaných při obchodním styku (dále jen „osobní údaje“) do databáze správce (dále také jako „správce“), tj. Dřevojas, v. d., se sídlem Pražská 50, Svitavy, 568 02, IČ:42193940, a s jejich zpracováním, a to i prostřednictvím správcem pověřených zpracovatelů (dále jako „zpracovatel“).

Osobní údaje budou zpracovávány k obchodním a marketingovým potřebám správce, včetně nabízení obchodu a služeb, jakož i zasílání obchodních sdělení mimo jiné prostřednictvím elektronických prostředků ve smyslu zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti.

Souhlas se poskytuje na dobu do odvolání souhlasu. Registrovaný bere na vědomí, že má práva dle ust. § 11 a § 21 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, tj. zejména že poskytnutí osobních údajů je dobrovolné a že má právo přístupu k osobním údajům. Každý subjekt údajů, který zjistí nebo se domnívá, že správce nebo zpracovatel provádí zpracování jeho osobních údajů, které je v rozporu s ochranou soukromého a osobního života subjektu údajů nebo v rozporu se zákonem, může a) požádat správce nebo zpracovatele o vysvětlení, b) požadovat, aby správce nebo zpracovatel odstranil takto vzniklý stav; zejména se může jednat o blokování, provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ

V souvislosti s novým nařízením EU 2016/679 o ochraně osobních údajů (GDPR) si Vás dovolujeme požádat o udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů.

Vyplněním formuláře s žádostí o katalog udělujete souhlas se zařazením všech jeho osobních a jiných údajů v rámci tohoto formuláře, jakož i dalších údajů získaných při obchodním styku (dále jen „osobní údaje“) do databáze správce (dále také jako „správce“), tj. Dřevojas, v. d., se sídlem Pražská 50, Svitavy, 568 02, IČ:42193940, a s jejich zpracováním, a to i prostřednictvím správcem pověřených zpracovatelů (dále jako „zpracovatel“).

Osobní údaje budou zpracovávány k obchodním a marketingovým potřebám správce, včetně nabízení obchodu a služeb, jakož i zasílání obchodních sdělení mimo jiné prostřednictvím elektronických prostředků ve smyslu zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti.

Souhlas se poskytuje na dobu do odvolání souhlasu. Registrovaný bere na vědomí, že má práva dle ust. § 11 a § 21 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, tj. zejména že poskytnutí osobních údajů je dobrovolné a že má právo přístupu k osobním údajům. Každý subjekt údajů, který zjistí nebo se domnívá, že správce nebo zpracovatel provádí zpracování jeho osobních údajů, které je v rozporu s ochranou soukromého a osobního života subjektu údajů nebo v rozporu se zákonem, může a) požádat správce nebo zpracovatele o vysvětlení, b) požadovat, aby správce nebo zpracovatel odstranil takto vzniklý stav; zejména se může jednat o blokování, provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.


Nový katalog doručíme
ZDARMA až k vám domů

Schválně se teď podívejte, že stojí opravdu za to.
Takový katalog prostě chcete mít doma vytištěný.

Pošlete mi ho zdarma
 

Originální design

 

Nábytek na míru

 

5 let záruka

Jsme (skoro) všude. Hledejte a najdete nás na:


Odesláním reakce na tento inzerát poskytujete správci své osobní údaje za účelem a po dobu realizace výběrového řízení. V souvislosti se zpracováním Vašich osobních údajů máte příslušná práva: (i) na přístup k osobním údajům, (ii) na opravu či doplnění nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (iii) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistíte-li, že byly zpracovávány protiprávně, (iv) na omezení zpracování osobních údajů ve zvláštních případech (v) na přenositelnost údajů a (vi) vznést námitku, po níž zpracování Vašich osobních údajů bude ukončeno, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad Vašimi zájmy nebo právy a svobodami zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků a (vii) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů. Další informace o zpracování údajů společností LMC s.r.o., IČO: 264 41 381, se sídlem Praha 7, Jankovcova 1569/2c, PSČ 170 00 poskytuje pověřenec pro ochranu osobních údajů Jan Svoboda, e-mail: Jan.Svoboda@lmc.eu, resp. jsou dostupné na https://www.lmc.eu/cs/zasady-ochrany-soukromi/.