Jak pečovat o koupelnový nábytek?

Pořídili nebo si teprve plánujete koupit nový koupelnový nábytek, ale nevíte, jak o něj správně pečovat? Není to žádná věda, péče o nábytek je velice jednoduchá a díky správnému přístupu můžete svému nábytku prodloužit životnost o mnoho let. V následujících řádcích vám poradíme, jak se správně starat o nábytek z masivu, lamina a jiných materiálů, které se používají k výrobě koupelnového nábytku nebo čeho se vyvarovat a jaké prostředky nepoužívat.

Hledáte do koupelny ten správný nábytek? Poradíme vám jak s výběrem ideální barvy, tak i materiálu. Přečtěte si v naší Poradně článek "Z jakých materiálů je vyráběn nábytek" .

Prevence v péči o koupelnový nábytek

Začneme pěkně od začátku, tedy od chvíle, kdy ještě žádný nábytek v koupelně nemáte. Důvodem je skutečnost, že už v této fázi nákupu můžete pro správnou péči o budoucí koupelnový nábytek udělat mnoho. Prevence je tak základ a díky dodržování některých zásad můžete vašemu nábytku prodloužit životnost o mnoho let. A jaká doporučení pro vás máme?

Vsaďte na kvalitu

Ještě před pořízením nábytku se zamyslete, zda dáte přednost skříňkám pod umyvadlo či různým doplňkovým skříním z levnějšího či naopak kvalitnějšího a tedy i dražšího materiálu. Nábytek z levnějších materiálů zpravidla nevydrží tak dlouho a reálně hrozí, že si martyrium a koloběh výběru nového koupelnového nábytku velmi rychle zopakujete.

V Dřevojasu používáme pouze kvalitní a prověřené materiály. Za kvalitou našeho koupelnového nábytku si tak stojíme, a proto k výrobkům dáváme automaticky prodlouženou záruku 5 let!

Proto doporučujeme vybírat nábytek do koupelny u prověřených výrobců, kteří používají pouze kvalitní materiály. Díky tomu vám nábytek vydrží déle a to už za tu investici stojí, že?

Správné umístění nábytku v koupelně

Pokud se právě nacházíte ve fázi plánování koupelny, věnujte pozornost dispozicím, respektive umístění nábytku v koupelně. Můžeme vám poradit mnoho způsobů, jak správně pečovat a udržovat koupelnový nábytek, ale pokud ho umístíte velmi blízko zdroji vody, např. hned vedle sprchy či vany, máte zaděláno na problém. I kdybyste pokaždé utírali vodu, časem se na nábytku “stříkající” voda projeví. 

Proto se snažte umístit nábytek dále od těchto exponovaných míst nebo ho oddělit skleněnou či jinou zástěnou. Pokud se rozhodnete umyvadlovou či jinou koupelnovou skříňku zavěsit u stěny, nezapomeňte na větrací spáru, průduch či chcete-li mezeru. Ideálně tak, aby bylo možné bok nábytku otřít. V případě, že máte v koupelně nedostatek místa, pokuste se alespoň o pár centimetrů. Koupelnový nábytek bude díky mezeře “dýchat” a proudění vzduchu pomůže snížit riziko vzniku plísní.

Umyvadlová deska s umyvadlem ve sprchové zástěnyKoupelnový nábytek umístěný vedle sprchového koutu nebo vany bude čelit intenzivnějšímu působení vody a vlhkosti. Proto se snažte ho umístit jinam, případně nábytek odstínit sprchovou zástěnou a nejlépe tak, aby zde byl volný prostor pro správné proudění vzduchu a možné otření vody.

Velkým pomocníkem v péči o koupelnový nábytek je také větrání, které by nemělo chybět v žádné koupelně. Nejlépe okno, ale ani s ventilací nic nezkazíte.

Umyvadlová skříňka DOOR s umyvadlem MINI vedle stěny s možností větráníDětské hrátky s vodou nebo neopatrná manipulace mohou zapříčinit zatékání vody mimo nábytek. Proto je důležité, aby mezi skříňkou a zdí byl volný průduch.

Pozor na topení

Chlad v koupelně není to pravé ořechové, proto máme v koupelnách radiátory. Při plánování dispozic proto dbejte, aby nebyl nábytek přímo u zdrojů tepla. U levnějších materiálů, zejména u nábytků s laminem, které se lepí levným lepidlem, se může stát, že se postupem času naruší vazba lepidla a začne praskat nebo uvolňovat lamino od desky. Pak už jen stačí, aby zapracovala vlhkost nebo voda a vy tak můžete rovnou zamířit do nejbližšího koupelnového studia.

U výrobců koupelnového nábytku se zaměřte jak na kvalitní materiály, tak v případě lamina i na to, jakým lepidlem lepí hrany. V Dřevojasu používáme k olepování ABS hran pouze kvalitní lepidlo PUR, u kterého se můžete spolehnout, že zamezí vodě dostat se do struktury materiálu.

Když slunce pálí

Přírodní světlo je v koupelně důležité víc, než si myslíte. Koupelnu prosvětlí a opticky zvětší. Ale pozor! Intenzivní a neustálé působení slunečních paprsků na povrch nábytku může zapříčinit vznik různých světlých nebo tmavých skvrn a fleků, se kterými se budete muset smířit nebo si pořídit nový nábytek. Nezapomeňte tak popřemýšlet na pořízením žaluzií či jiných stínidel, které by alespoň v době vaší nepřítomnosti v koupelně zmírnily působení slunečních paprsků na koupelnový nábytek.

Umyvadlo na desce

V případě, že máte umyvadlovou skříňku s umyvadlem na desku, může hrozit zatékání vody a jiných přípravků, jako je tekuté mýdlo, kolem umyvadla. Proto nezapomeňte vyplnit spáru mezi umyvadlem a deskou skříňky silikonem. Rovněž zde při každodenní hygieně hrozí riziko usazování vody. Je tedy důležité tato místa pravidelně utírat a sušit.

Umyvadlo na desku Joy na umyvadlové skříňce INVENCEUmyvadlo na desku je elegantní designový doplněk, ale může vám zadělat i na problémy. Proto pamatujte na pravidelné otírání vody, která se dostala mimo vaničku umyvadla, zejména k zasilikované spáře mezi horním plátkem skříně a umvadlem či do místa styku nábytku se stěnou. 

Staráme se o různé druhy nábytku

Jak pečovat o nábytek z masivu?

Přírodní masivní dřevo je jedním z nejoblíbenějších materiálů, ze kterého se vyrábí koupelnový nábytek. Masiv je velice praktický a za předpokladu, že se o něj staráte, vám velmi dlouho vydrží. Je sám o sobě hodně odolný, ale neměli byste zapomenout na jeho pravidelnou údržbu, protože každá mince má svůj rub i líc. Tedy i masiv, který může být velice náchylný k poškození vodou nebo vlhkostí. Co všechno tedy obnáší péče o koupelnový nábytek z masivu?

Každý nábytek z masivu by měl být na povrchu opatřen transparentní ochranou. Nejčastěji transparentním lakem, který zvyšuje odolnost materiálu. Další možností je speciální olejovosk, či pěna, která uzavírá póry dřeva a chrání ho před nečistotami a poškozením. Ve všech případech ale nejde o trvalou ochranu a v určitých intervalech byste ji měli obnovovat. 

Všechen nábytek, který vyrábíme z masivu, je opatřen tenkým transparentním lakem, který zvyšuje jeho odolnost. Masiv můžete najít u vybraných skříněk pod umyvadlo kolekce INVENCE nebo u umyvadlových desek.

I přes tuto ochranu je masiv za určitých okolností velice náchylný vůči vodě a vlhkosti. A jako dřevo není nikdy 100% odolný. Z tohoto důvodu průběžně nábytek z masivu, pokud přijde do kontaktu s vodou, utírejte, nejlépe jemným navlhčeným hadříkem. Nepoužívejte žádné kuchyňské drátěnky, houby a jiné alternativy. Při stírání vody hadříkem netlačte na povrch masivu. Stačí, když to lehce otřete. Pokud byste tlačili a měli znečištěný nebo nevhodný hadřík, hrozí, že různé nečistoty poškodí povrch masivní desky. U masivů a obecně u koupelnového nábytku se vyvarujte používání jakýchkoliv chemických prostředků nebo prostředků pro čištění kuchyňské linky!

Péče o koupelnový nábytek z LTD nebo MDF materiálů

Lamino je nejběžnějším způsobem úpravy povrchu tzv. dřevotřískových desek, tedy LTD. Je ekonomičtější variantou k přírodnímu materiálům. Tyto materiály jsou sice odolné, ale také, pokud se o nábytek nestaráte, lehce podléhají zkáze.

Na začátek opět připomínáme, že je nutné utírat povrch nábytku od vody. Stačí obyčejný hadřík, vodu setřít a nechat vyvětrat. Pokud máte ventilaci, zapněte ji. Nábytek neošetřujeme žádnými chemickými či abrazivními přípravky. 

Zvyšte odolnost s materiálem z HPL! Velkým pomocníkem v péči o koupelnový nábytek z lamina jsou tzv. HPL materiály. Díky způsobu zpracování jsou výrazně odolnější jak proti vodě, tak i vlhkosti a mechanickému či chemickému poškození. Více naleznete v článku “Koupelnový nábytek z HPL materiálu”.

V případě MDF materiálů, které se používají především pro lakované povrchy, platí podobná doporučení. Nepoužívejte žádné přípravky na bázi alkoholu či acetonu. Nábytek by neměl být vystaven permanentnímu působení vody a pokud by se na povrch přeci jen dostala, setřete ji jemným hadříkem. Dávejte ale velký pozor na to, aby hadřík neobsahoval nečistoty a jiné prachové částice. Při setření vody by mohlo dojít k nevratnému poškrábání laku. 

Péče a ochrana umyvadel

Vedle koupelnového nábytku jsou působení vody, vlhkosti a jiných činitelů vystaveny i umyvadla. Ta na povrchu trpí usazováním různých nečistot, díky čemuž je pak povrch lehce matný, ztmavlý a na dotyk lehce nepříjemný. Největším nepřítelem je pak vodní kámen, který se usazuje jak na povrchu, tak i na místech, kde je do umyvadla usazena baterie či kovová výpusť. 

Detail umyvadla Duravit Durastyle s bateriíMísta, kde je v umyvadle usazena baterie nebo kovová výpusť, jsou velice náchylná na usazování vodního kamene. Proto doporučujeme těmto místům věnovat pozornost a pravidelně je ošetřovat.

Z těchto důvodů doporučujeme umyvadla průběžně utírat a zbavovat je nečistot. Můžete použít jak klasický hadřík, tak i běžné chemické přípravky na údržbu keramických ploch. Pokud tak budete činit 1x týdně, bude to dostačující. 

Vychytávka z dřevojasí “laboratoře”

Další možností je použít náš speciální přípravek Dreja Clean. O co jde? Je to přípravek z naší produkce a po aplikaci vytváří na povrchu umyvadla tzv. efekt lotosového květu. Ten zajistí, aby veškeré nečistoty a usazeniny snáze sjely po povrchu umyvadla do odpadu. Na samotném povrchu se tak nebudou usazovat žádné bakterie ani vodní kámen.

Přípravek Dreja Clean si můžete objednat samostatně, nebo jako povrchovou úpravu přímo z výroby.

Úprava povrchu umyvadla přípravkem Dreja Clean od DřevojasuSpeciální přípravek Dreja Clean je velkým pomocníkem při udržování umyvadla v čistotě

Pozor na sifon

Voda je problém jak na povrchu, tak i uvnitř koupelnového nábytku. Velký pozor dávejte na sifon. Pokud jste s ním manipulovali nebo zakoupili nový, vždy si zkontrolujte jeho těsnost. Může se totiž stát, že se vám právě touto cestou dostane do zásuvky nebo skříňky voda a než to zjistíte, může být pozdě.

Zrcadla a jejich krása

Čisté zrcadlo je cíl každého z nás. Jak se to ale má s péči o zrcadlovinu? Pro čištění zrcadlové plochy používejte pouze prostředky k tomu určené a zamezte styku čisticího prostředku s hranami zrcadel – mohlo by dojít k poškození zadní reflexní vrstvy zrcadla. 

Nejčastější dotazy

Jak se starat o dřevěný nábytek?

O koupelnový nábytek ze dřeva se staráme průběžně. Otíráme vodu jemný hadříkem, větráme a snažíme se, aby vzduch cirkuloval i v místech, kde je nábytek blízko stěny. 

Čím oživit dřevěný nábytek?

Koupelnový nábytek z masivního dřeva můžete oživit pomocí několika úprav, které vycházejí z toho, jak byl nábytek upraven ve výrobě. Masiv lze upravit a oživit olejovoskem nebo transparentním lakem. Před nanesením je ale nutné povrch masivního dřeva nepatrně zbrousit.

Jak často olejovat nábytek?

Masivní nábytek, zejména umyvadlové desky, doporučujeme olejovat jednou za 6 měsíců. Platí pro výrobky Dřevojasu vyrobené před datem 1. 10. 2022. 

Čím ošetřit nábytek?

Koupelnový nábytek z masivu lze ošetřit hned několika přípravky. Využít můžete speciální lak na masiv nebo olejovosk. V obou případech posílíte rezistentní funkci materiálu.

Co ještě dodat k péči o koupelnový nábytek?

Jak vidíte, starat se o nábytek ve vaší vysněné koupelně není nic obtížného. Zcela jednoduše stačí, abyste dodržovali výše uvedené a nábytek vám vydrží. Pokud byste si ale s něčím i nadále nevěděli rady, určitě se na nás obraťte. Velmi rádi vám poradíme na Instagramu, Facebooku nebo prostřednictvím naší e-mailové schránky info@drevojas.cz. Naše kolegyně ze zákaznického oddělení jsou vám také k dispozici na telefonu +420 461 653 937.

Článek pro vás napsal

Lukáš Víšek
Lukáš Víšek Specialista marketingu
Více článků od autora

Rád čtu a píšu články o nábytku. Mám rád historii a práci v online prostředí.

Instagram linkedin

 

Položky označené * jsou povinné

Máte dotaz? Napište nám.
Vyplňte níže uvedený formulář a my to zařídíme.

*
*
*

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.


Odesláním reakce na tento inzerát poskytujete správci své osobní údaje za účelem a po dobu realizace výběrového řízení. V souvislosti se zpracováním Vašich osobních údajů máte příslušná práva: (i) na přístup k osobním údajům, (ii) na opravu či doplnění nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (iii) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistíte-li, že byly zpracovávány protiprávně, (iv) na omezení zpracování osobních údajů ve zvláštních případech (v) na přenositelnost údajů a (vi) vznést námitku, po níž zpracování Vašich osobních údajů bude ukončeno, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad Vašimi zájmy nebo právy a svobodami zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků a (vii) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů. Další informace o zpracování údajů společností LMC s.r.o., IČO: 264 41 381, se sídlem Praha 7, Jankovcova 1569/2c, PSČ 170 00 poskytuje pověřenec pro ochranu osobních údajů Jan Svoboda, e-mail: Jan.Svoboda@lmc.eu, resp. jsou dostupné na https://www.lmc.eu/cs/zasady-ochrany-soukromi/.



OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ

V souvislosti s novým nařízením EU 2016/679 o ochraně osobních údajů (GDPR) si Vás dovolujeme požádat o udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů.

Vyplněním formuláře s vaším dotazem udělujete souhlas se zařazením všech jeho osobních a jiných údajů v rámci tohoto formuláře, jakož i dalších údajů získaných při obchodním styku (dále jen „osobní údaje“) do databáze správce (dále také jako „správce“), tj. Dřevojas, v. d., se sídlem Pražská 50, Svitavy, 568 02, IČ:42193940, a s jejich zpracováním, a to i prostřednictvím správcem pověřených zpracovatelů (dále jako „zpracovatel“).

Osobní údaje budou zpracovávány k obchodním a marketingovým potřebám správce, včetně nabízení obchodu a služeb, jakož i zasílání obchodních sdělení mimo jiné prostřednictvím elektronických prostředků ve smyslu zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti.

Souhlas se poskytuje na dobu do odvolání souhlasu. Registrovaný bere na vědomí, že má práva dle ust. § 11 a § 21 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, tj. zejména že poskytnutí osobních údajů je dobrovolné a že má právo přístupu k osobním údajům. Každý subjekt údajů, který zjistí nebo se domnívá, že správce nebo zpracovatel provádí zpracování jeho osobních údajů, které je v rozporu s ochranou soukromého a osobního života subjektu údajů nebo v rozporu se zákonem, může a) požádat správce nebo zpracovatele o vysvětlení, b) požadovat, aby správce nebo zpracovatel odstranil takto vzniklý stav; zejména se může jednat o blokování, provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.



OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ

V souvislosti s novým nařízením EU 2016/679 o ochraně osobních údajů (GDPR) si Vás dovolujeme požádat o udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů.

Vyplněním formuláře s žádostí o katalog udělujete souhlas se zařazením všech jeho osobních a jiných údajů v rámci tohoto formuláře, jakož i dalších údajů získaných při obchodním styku (dále jen „osobní údaje“) do databáze správce (dále také jako „správce“), tj. Dřevojas, v. d., se sídlem Pražská 50, Svitavy, 568 02, IČ:42193940, a s jejich zpracováním, a to i prostřednictvím správcem pověřených zpracovatelů (dále jako „zpracovatel“).

Osobní údaje budou zpracovávány k obchodním a marketingovým potřebám správce, včetně nabízení obchodu a služeb, jakož i zasílání obchodních sdělení mimo jiné prostřednictvím elektronických prostředků ve smyslu zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti.

Souhlas se poskytuje na dobu do odvolání souhlasu. Registrovaný bere na vědomí, že má práva dle ust. § 11 a § 21 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, tj. zejména že poskytnutí osobních údajů je dobrovolné a že má právo přístupu k osobním údajům. Každý subjekt údajů, který zjistí nebo se domnívá, že správce nebo zpracovatel provádí zpracování jeho osobních údajů, které je v rozporu s ochranou soukromého a osobního života subjektu údajů nebo v rozporu se zákonem, může a) požádat správce nebo zpracovatele o vysvětlení, b) požadovat, aby správce nebo zpracovatel odstranil takto vzniklý stav; zejména se může jednat o blokování, provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.


Nový katalog doručíme
ZDARMA až k vám domů

Schválně se teď podívejte, že stojí opravdu za to.
Takový katalog prostě chcete mít doma vytištěný.

Pošlete mi ho zdarma
 

Originální design

 

Nábytek na míru

 

5 let záruka

Jsme (skoro) všude. Hledejte a najdete nás na:


Odesláním reakce na tento inzerát poskytujete správci své osobní údaje za účelem a po dobu realizace výběrového řízení. V souvislosti se zpracováním Vašich osobních údajů máte příslušná práva: (i) na přístup k osobním údajům, (ii) na opravu či doplnění nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (iii) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistíte-li, že byly zpracovávány protiprávně, (iv) na omezení zpracování osobních údajů ve zvláštních případech (v) na přenositelnost údajů a (vi) vznést námitku, po níž zpracování Vašich osobních údajů bude ukončeno, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad Vašimi zájmy nebo právy a svobodami zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků a (vii) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů. Další informace o zpracování údajů společností LMC s.r.o., IČO: 264 41 381, se sídlem Praha 7, Jankovcova 1569/2c, PSČ 170 00 poskytuje pověřenec pro ochranu osobních údajů Jan Svoboda, e-mail: Jan.Svoboda@lmc.eu, resp. jsou dostupné na https://www.lmc.eu/cs/zasady-ochrany-soukromi/.